Zapraszamy nad San

Szanowni koledzy! Od stycznia 2004 roku proponujemy Wam połowy pstrągów i lipieni na wodach Sanu od Zwierzynia do ujścia Hoczewki w ramach łowiska specjalnego. Stworzenie takiego łowiska nastąpiło z kilku powodów. Główną przyczyną była chęć ochrony podstawowych stad tarlaków pstrąga potokowego, lipienia i głowacicy. Liczymy również, że wymienione gatunki odbędą tarło, które w znaczący sposób wpłynie na rybność Sanu. Można powiedzieć, że jest to obręb ochronny, na którym dopuszczono połów przez ograniczoną liczbę wędkarzy. Łowisko będzie dobrze zarybione dużymi pstrągami i systematycznie chronione. Wszyscy, którzy wykupią opłaty przyczynią się do propagowania nowoczesnego wędkarstwa oraz poprawy rybności Sanu. Piękne ryby, wspaniała przyroda i niezapomniane widoki z pewnością zapadną na długo w pamięci wędkarzy łowiących na tym odcinku Sanu.

ZO PZW Krosno

Opis łowiska

Na początek łowiska doprowadzi nas asfaltowa droga kończąca się pod elektrownią w Zwierzyniu. Z Leska kierujemy się na Ustrzyki Dolne - w Uhercach skręcamy na Myczkowce i Zwierzyń. Poniżej wylotu wody z turbin w Zwierzyniu (należy pamiętać o obrębie ochronnym kończącym się 50 m poniżej - oznakowanie przy wjeździe i nad wodą) łowisko zaczyna się małą płanią (oznacz. 0). Aż do skały w Zwierzyniu (oznacz. 1) można łowić lipienie i pstrągi przy niskiej i średniej (znacznie gorzej) wodzie. Podczas wody wysokiej lepiej opuścić to miejsce. Skała w Zwierzyniu (oznacz. 1) to dobra miejscówka na grube ryby poczynając od lipieni, poprzez okonie i pstrągi a na głowacicach kończąc. Dojazd na samo miejsce polną drogą - skręt w prawo przed elektrownią. Z tej strony rzeki można tą samą drogą dojechać aż do Bachlawy (oznacz. 7) choć po opadach odradzam, bowiem kałuże skutecznie maskują większe dziury. Skała (bania) w Zwierzyniu kończy się przed pierwszą wyspą. W odnogach można połowić zarówno pstrągi (lewa odnoga) jak i lipienie (prawa). Poniżej pierwszej wyspy, a przed drugą (oznacz. 2) zaczyna się doskonałe łowisko lipieni i pstrągów. Ryby są na całej szerokości rzeki.

Łowisko dostępne również przy wysokiej wodzie. Poniżej drugiej wyspy rzeka ma podobny charakter i rybostan jak między wyspami. Jednak już po kilkuset metrach woda lekko przyśpiesza, by przejść w następną płań "pod drutami" (oznacz. 4). Tutaj znów można liczyć na grube pstrągi i lipienie. Trzeba zaznaczyć, że lepiej się łowi w tym miejscu przy małej i średniej wodzie. Schodząc niżej dojdziemy do "dołka głowacicowego" (oznacz. 5). Sama nazwa miejscówki sugeruje na co możemy liczyć, choć trafiają się również duże lipienie i potokowce (największy jakiego widziałem - złowiony przez A. Małetę - miał 74 cm). Poniżej "dołka" możemy połowić pstrągi i lipienie nawet przy dużej wodzie. Jednak lepiej ustawić się na lewym brzegu i podejść w górę rzeki. Dojazd w Średniej Wsi - (zjazd z drogi Lesko- Polańczyk) doprowadzi nas do słynnego eldorado (oznacz. 6). To miejsce koniecznie należy obłowić! Dalej mijamy lipieniową płań i stary most poniżej więzienia w Średniej Wsi i dochodzimy do brodu w Bachlawie (oznacz. 7) To ciekawe miejsce gdzie możemy liczyć zwłaszcza na lipienie. Dobry dojazd choć mało miejsca by zostawić samochód. Poniżej rzeka przechodzi w dużą płań zwaną "Bachlawa" lub "pod lasem" (oznacz. 8). Sporo ryb w różnych gatunkach i rozmiarach. Tu łowi się największe pstrągi i lipienie. Dojazd z drogi Lesko - Polańczyk za mostem na Hoczewce w lewo polną drogą. Stąd jeszcze kilkaset metrów do ujścia rzeki Hoczewka (oznacz. 9), które jest granicą łowiska. Tutaj też można dobrze dojechać, a nawet zostawić na składzie drewna samochód i podejść w górę rzeki na łowisko.

Ten odcinek rzeki można przejść spacerkiem w kilka godzin jednak nigdy nie przejdziemy go w ciągu dnia łowiąc ryby!


 
mapka | opis łowiska | jak rezerwować, gdzie kupić? | regulamin łowiska | strona ZO PZW Krosno | taimen